Bakan Selçuk, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde, Tunus’tan Fransa’ya, Kazakistan’dan Bulgaristan’a kadar 28 ülkede misyon yapan yüzlerce Türk öğretmenle bir ortaya geldi. Görüntü konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantıda meslektaşlarına seslenen Selçuk, “Bütün dünya öğretmenlerinin gününü kutluyorum. Bu ulvi mesleğin temsilcileri olarak bizler de Türkiye’nin kolu kanadı olarak sizlerin hizmetlerinden eminiz. Bunun için büyük bir efor gösterdiğinizi biliyoruz. Salgın periyodunun kuvvetli kaidelerinde ortaya koyduğunuz uğraşlardan ötürü hepinize başka ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
‘EĞİTİM İÇİN ALTYAPI BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDI’
Öğretmenlerin şahsî gelişimini çok önemsediğini vurgulayan Bakan Selçuk, şunları kaydetti: “Merak duyduğunuz alanlarda derinleşerek, çocuklarımıza daima daha fazlasını sunabilmek için kapsamını genişleterek değiştirdiğimiz mesleksel gelişim programlarına ve memleketler arası akredite sertifika programlarına katılırsanız büyük bir uzaklık kat etmiş olursunuz. Çünkü, bizim bu mevzudaki hizmetlerimiz artarak devam edecek. Hizmet içi eğitimlerimiz artık yılda 25-30 bin öğretmenle hudutlu değil, bu yıl 800 bin şahsa ulaştık. Önümüzdeki yıldan itibaren hizmet içi eğitimlerimiz, 1 milyon öğretmenin daima olarak şahsileştirilmiş eğitim gereksinimini gideren bir bakış açısına dönüşüyor. Herkesin istek ettiği, istediği alanda eğitim alması için de gerekli altyapıyı büyük ölçüde tamamladık.”
TUNUS’TAN HİZMET İÇİ EĞİTİME KATILDI
Çevrim içi buluşmaya katılan öğretmenler ise bulundukları ülkelerin salgın devrindeki eğitim öğretim çalışmalarını, uzaktan eğitim faaliyetlerini ve yüz yüze eğitime geçiş süreçleri hakkında değerlendirmelerini paylaştılar. Tunus’un 6 vilayetinde vazife yaptıklarını ve seçmeli Türkçe dersleri verdiklerini kaydeden Abdülkerim Altan, Bakanlığın hizmet içi eğitim faaliyetlerinin kıymetine işaret ederek, “Artık uzaktaki öğretmenler olarak hizmet içi eğitim faaliyetlerine katılabiliyoruz. Bu da Türkiye’ye döndüğümde sisteme daha rahat entegre olmamı sağlayacak, bunun için de sonsuz teşekkür ederim” tabirlerini kullandı.
Almanya’dan toplantıya bağlanan Ayşe Dündar, Türkiye’yi en iyi biçimde temsil etmeye çalıştıklarını tabir ederek, “Aklınız bizde kalmasın. Burası da bizde Ziya Öğretmenim” diye konuştu.
Haber7